Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Wilhelm Król, Maksymilian Król, Ernest Kolarczyk, Franciszek Tkocz, Roman Jarczyk, Aleksander Holona, Roman Ogon, Edward Fiszer (?) Augustyn Kuczka (?), Franciszek Świerk. 

 

Ponieważ przy spisywaniu nazwisk członków OSP posiłkowałam się jedynie starym maszynopisem z lat 60. ze zb. prywatnych, w którym nie wskazano autora redakcji, to warto byłoby zweryfikować tę listę z innym jeszcze źródłem. Pamiętajcie o dokumentach na, które się powołujecie pisząc artykuły naukowe i popularno-naukowe. Zajawki, które redaguję na blogu, mają charakter krótkiej informacji do sprawdzenia. Na stronie głównej natomiast znajdziecie teksty o bogatszej treści merytorycznej. Zawsze też możecie do mnie napisać w tej lub w innej sprawie i podzielić się swoją wiedzą lub uwagami. 

 

d.j. [CMP] 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

W dzielnicy miasta Rybnika w Chwałowicach, 1 kwietnia 1937 r. utworzono ochotniczą straż pożarną, której komendantem został Jan Sładek. Fotografia w multimediach zajawki  wykonana w 1939 r. tuż przed wybuchem II wojny światowej przedstawia członków tej straży pozujących przed swoją remizą. (Zobacz galerię - powiększ zdjęcie).


Ten dokument wizualny na chwilę obecną znajduję w się w zbiorach prywatnych i mam nadzieję, że kiedyś trafi do muzeum w Mysłowicach. Niestety nie posiadam wiedzy na temat tego jacy strażacy z imienia i nazwiska zostali na tej fotografii sportretowani, niemniej jednak udało mi się zdobyć listę ówczesnych członków, do których należeli m.in: Robert Hoła, Robert Strupowski, Eugeniusz Czaja, Alojzy Lazar, Alojzy Kuczera, Wilhelm Pieruszka, Józef Motyka,  Jan Bujok, Józef Sobik, Józef Jurecki, Karol Guzy Franciszek Heliorz, Maksymilian Buchalik, Wilhelm Długosz, Edward Rugor, Adolf Gruszczyk, Jerzy Dudek, Edward Graca, Emil Mańka, Paweł Tkocz,

Fojermani cz. 4 OSP Chwałowice

03 listopada 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej