Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Na łamach tego czasopisma publikowane były jego zarządzenia i okólniki. Niedawno na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych w wersji PDF pojawiły się numery kilku tych wydań. Jeśli macie ochotę i interesuje Was historia śląskiego pożarnictwa,  to zapoznajcie się z treścią tego czasopisma oraz Strażaka Śląskiego. Zobacz zdjęcie, powiększ galerię.

 

d.j. [CMP]

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Na temat pracy pożarniczej, działalności sportowej i powstańczej Wilhelma Blachy napisałam dość obszerny  artykuł, który możecie przeczytać na stronie głównej bloga. Moja kwerenda dotycząca zebrania jak najwięcej materiałów, dzięki którym mogłam poznać  choć fragment z życia tego zasłużonego Ślązaka była też przedmiotem opracowania dwóch prezentacji i wystąpień konferencyjnych zorganizowanych pod hasłem Strażacka Niepodległa.

 

Cieszę się, kiedy przy okazji innych poszukiwań z zakresu historii pożarnictwa nadal natrafiam na informacje o nim oraz na zdjęcia takie jak to w multimediach zajawki. Zdjęcie, które macie okazję zobaczyć pochodzi z 1931 roku. Pod nim widnieje podpis:  kpt. rezerwy Blacha. Ogniomistrz powiatu świętochłowickiego i komendant Zawodowej Straży Pożarnej Huty Bismarka.

 

Willhelm Blacha należał do członków zarządu związku Straży Pożarnych na powiat świętochłowicki oraz działał w komitecie redakcyjnym Kwartalnika Strażackiego Powiatu Świętochłowickiego.

Fojermani cz. 2 Ogniomistrz powiatowy

26 sierpnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej