Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Ogień na pochodni Statuy Wolności symbolizuje oświecenie, postęp, wolność i bogactwo. Histeria próbuje ten ogień ugasić.

 

Autorem rysunku z 1949 roku jest Herbert Lawrence Block (1909 – 2001) - amerykański rysownik i karykaturzysta. Treść tego obrazu nawiązuje do polityki Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego lat 40. i 50. XX wieku. Głównie dotyczy podejmowanych w tamtym czasie działań politycznych w USA, które zdefiniowano jako tzw. Makkartyzm [1]  – działania w atmosferze strachu i podejrzeń. Lata 1947-1957  w Stanach Zjednoczonych są znane również pod pojęciem Drugiej Czerwonej Paniki.

 

Powiększ obraz. Zobacz zdjęcie w galerii. 

[1] zob. Joseph Raymond McCarthy.

 

d.j. [CMP] 

 

Fire Herblock

30 marca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej