Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

 W dzisiejszej prezentacji na Poż Show Gallery  oraz na stronie Sztuka pod lupą - ekslibrisy o tematyce strażackiej ppłk poż. Jozefa Boguszewskiego (1901-1986) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Niepokalanowa.

   Wystawa blogowa jest również nawiązaniem do opublikowanej zajawki pt. „Pożar na Ekslibrisie”, której tekst możecie znaleźć na podstronie sztuki pod lupą. 

   W galerii: 1. Ekslibris  wykonany w technice cynkotypii  - „Książki pożarnicze Józefa Boguszewskiego” z 1964 r.  Nawiązuje on swoim  projektem  do pamiątkowej odznaki ukończenia  tzw. Dzielnicowych Kursów Pożarniczych Związku Floriańskiego, ustanowionej w 1918 r.  (Powiększ galerię obrazów i zobacz zdjęcia). 

 

Ex libris J. Boguszewskiego, autor Jerzy Nalazek, por. Strażak nr 13 z 1980 r. 

Ex libris J. Boguszewskiego, autor Jerzy Nalazek, por. Strażak nr 13 z 1980 r. 

ppłk poż. J. Boguszewski 

Ekslibris pożarnej straży w Niepokalanowie, autor nieznany, przed 1939 r.

     Kolejny ze znaków graficznych nr 2. to „Exlibris ingentis J. Boguszewskiego” , cynkotypia, 1946 r.  z wizerunkiem pożaru zabudowy. 

   „Ex libris J. Boguszewskiego” z wizerunkiem hełmu strażackiego, z 1946 to trzeci z projektów graficznych. Z 1946 r. pochodzi także czwarty znak księgozbioru z wizerunkiem strażaka.

  W prezentacji Poż Show Gallery publikuję także  zdjęcie Boguszewskiego (domena publiczna) oraz „Ekslibris pożarnej straży w Niepokalanowie” wykonany przez nieznanego autora przed 1939 r.

   Czynię to, ponieważ Boguszewski był jednym z kilku  współorganizatorów straży zakonnej. Zachęcam do zapoznania się z jego biogramem. Był  m.in. instruktorem pożarniczym, wykładowcą i komendantem w Centralnej Szkole Pożarniczej w Warszawie, redaktorem Przeglądu Pożarniczego i Gazety Strażackiej, autorem wielu artykułów. 

d.j. [CMP] 

 

Książki pożarnicze Józefa Boguszewskiego, aut. Tadeusz Olszewski, por. Strażak nr 13 z 1980 r. 

Exlibris ingentis J. Boguszewskiego, autor Tadeusz Olszewski, por. Strażak nr 13 z 1980 r. 

Ekslibrisy strażackie

23 stycznia 2023

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży