Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Zdjęcie prasowe, które dzisiaj udostępniam w galerii multimediów zajawki,  zostało opublikowane w prasie gadzinowej, tj.  Ilustrowanym Kurierze Polskim z 29 czerwca 1941 r. 

 

Przestawia nastoletnich uczniów szkoły hutniczej w aparatach oddechowo-dymowych. Jest to ujęcie z ćwiczeń z ratownictwa górniczego i ochrony przeciwpożarowej.

 

Na blogu znajdziecie jeszcze dwa krótkie teksty i zdjęcia na temat sprzętu ratunkowego podobnych konstrukcji stosowanych w strażach pożarnych. W lutym  opublikuję obszerny artykuł na temat pewnej kopalnianej straży. Będzie on podsumowaniem dotychczasowych treści - tagów z kategorii: pożary w podziemiach, sprzęt i kopalniane straże. 

 

d.j. [CMP] 

Ćwiczenia z aparatami

05 stycznia 2023

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej