Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

W dzisiejszej zajawce prezentuję fotografię dokumentującą wnętrze, w którym zainstalowano centralę automatów pożarowych Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej z Krakowa. Zdjęcie zostało wykonane w 1907 r. Na ujęciu  widoczne aparaty telegraficzne Morse'a oraz inne  urządzenia alarmowe.

 

Najciekawszy z punktu widzenia konstrukcji i sposobu użytkowania jest ten automat, który zawieszony jest pod zegarem. Prawdopodobnie urządzenie to było tak połączone z mechanizmem zegarowym, że w chwili zgłoszenia alarmu zegar wybijał godzinę i minutę. Dzięki temu dyżurujący strażak  mógł dokładnie zanotować informację o czasie zgłoszenia zdarzenia z uwzględnieniem dnia, miesiąca i roku. Podobne urządzenia alarmowe w tym samym czasie zamontowano także w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

d.j. [CMP]

 

Literatura dostępna w red.

 

Centrala automatów pożarowych

26 kwietnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej